Poczuj egzotykę we wnętrzu, wybierając podłogi bambusowe

Jeśli chcesz, by w pomieszczeniach powiało egzotyką, postaw na podłogi bambusowe. Niezwykle wytrzymałe i estetyczne, będą zachwycały swoimi walorami wizualnymi.

Estetyka i wysoka jakość

Wybierając parkiet bambusowy, stawiasz na wysoką jakość oraz estetykę. W swojej ofercie posiadamy starannie wyselekcjonowane deski, które wyróżniają się dbałością o najmniejszy nawet detal. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostateczny efekt pozytywnie Cię zaskoczy.

 Doskonała wytrzymałość

Chociaż bambus kojarzy się z wiotkością, deski bambusowe są niezwykle wytrzymałe. Dlatego doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Z powodzeniem możesz je ułożyć nie tylko w salonie czy sypialni, ale również przedpokoju.

Wyjątkowa stabilność

Parkiet bambusowy wyróżnia się stabilnością, wykazując nieznaczne zmiany wymiarów pod wpływem zmian wilgotności. Mimo że deski bambusowe są twarde, ich stabilność jest wysoka. To zasługa wykonania ich z małych elementów – dzięki temu masz pewność, że pod wpływem wilgoci nie rozeschną się i nie powstaną między nimi nieestetyczne szczeliny.

Chcesz zamówić podłogi bambusowe? Działamy w mieście Warszawa – odwiedź naszą siedzibę, by dokonać zakupu parkietu (także w wersji z montażem).

Zapraszamy do współpracy!

Specyfikacja

 Wykonanie z bambusa produktu najwyższej jakości wymaga poświęcenia szczególnej uwagi miejscu, w którym bambus rośnie oraz kontroli podczas ścinania. Określenie pochodzenia oraz wieku bambusa odgrywa dużą rolę dla zapewnienia właściwej twardości i barwy surowca.

Do przemysłowego wyrobu poarkietow bambusowych, łodyga cięta jest na wąskie pasma, które następnie poddaje się procesowi strugania. Podczas strugania usuwa się zieloną korę zewnętrzną, która odsłania jasną (białawo-żółtą) powierzchnię.

Czynniki otoczenia mogą wpływać na zróżnicowanie barwy bambusa (jaśniejszy lub ciemniejszy odcień). W zależności od miejsca pochodzenia różnić może się np. skład gleby i warunki klimatyczne (nasłonecznienie, opady, temperatura itp.), co wpływa następnie na grubość i barwę surowca. Także czas ścinania ma dla barwy istotne znaczenia. Młody bambus jest z reguły jaśniejszy, jednak jego twardość i zdrewnienie są mniejsze.

W przypadku bambusa istotna jest bardzo szybka (w ciągu kilku dni) obróbka i suszenie ściętych pni. Dłuższe składowanie (mokrych) łodyg powoduje, że bambus ciemnieje i staje się bardziej wrażliwy na atak insektów, grzybów i bakterii, co z kolei prowadzi do powstania niepożądanych (ciemnych) przebarwień na produkcie końcowym lub ściemnienia całej powierzchni surowca.

podłogi bambusowe warszawa
bambus karmelowy
Bambus Naturalny

W związku z tym moment ścinania ma istotne znaczenia. Surowiec pochodzący ze „żniw zimowych” jest bardziej suchy i łatwiej zachowuje pożądaną barwę niż surowiec ścinany w mokrej porze wiosennej i wczesnoletniej. Przed suszeniem (dzięki któremu niepożądane organizmy nie będą mogły się tak łatwo rozwijać) bambus przechodzi jeszcze jeden złożony proces obróbki, podczas którego klepki poddawane są ok. 3-godzinnej kąpieli w gotującej wodzie.
Oprócz jansego koloru podłogi bambusowe dostępne także w ciemnym odcieniu karmelu. Długość obróbki sprężoną parą wodną decyduje o uzyskaniu barwy jasnej lub ciemnobrązowej. W procesie tym pierwotne odcienie naturalnej barwy bambusa zostają nieznacznie wzmocnione.

Jednym z wielu zagrożeń ludzkości jest bez wątpienia wykorzystywanie naturalnych zasobów naszej Ziemi bez zachowania należytego umiaru. Jednym z zagrożonych zasobów jest drewno twarde, zwłaszcza jego tropikalne gatunki.
A bambus stanowi sensowną alternatywę: Nie jest drzewem, lecz gatunkiem „trawy”, która drewnieje i bardzo szybko rośnie. W czasie wzrostu „bambus olbrzymi” rośnie od 30 cm do 50 cm dziennie i może osiągnąć maksymalnie wysokość od 15 do 30 metrów, i obwód pnia wynoszący 35 cm lub więcej. Na całym świecie można spotkać ponad 1500 gatunków bambusa: „Bambus olbrzymi” rośnie jednak wyłącznie w subtropikalnych strefach klimatycznych.

Największe na świecie zasoby bambusa posiadają Chiny. Właśnie tam rośnie „bambus olbrzymi”, Phyllostachys pubescens, zwany także Moso. Dzięki delikatnej strukturze ten gatunek bambusa nadaje się wyśmienicie do zastosowania jako element dekoracyjny, np. na podłogi i meble. Gatunek ten już od stuleci jest wykorzystywany przez rzemieślników jako alternatywa dla drewna. Phyllostachys pubescens rośnie w rozległych lasach tropikalnych, ale także na plantacjach prowadzonych przez rolników. Rocznie można ściąć około jednej trzeciej łodyg bambusowych bez ryzyka zmniejszenia zasobów tego surowca.

bambus wertykalny naturalny
bambus_prasowany naturalny
bambus wertykalny karmelowy

Bambus prasowany

Stosunkowo od niedawna na rynku pojawił się również bambus prasowany. Technologia jego wykonania różni go od desek bambusowych spotykanych dotychczas na rynku. Nowa technologia produkcji sprawia że podłoga z bambusa prasowanego jest dwukrotnie twardsza od dębu czerwonego i ok. 30% od podłogi Merbau. Technologia ta polega na prasowaniu pod ogromnym ciśnieniem i wagą surowca bambusowego tak, aby całkowicie zmienić jego strukturę wewnętrzną.

Deska powstała w wyniku takiej obróbki nie ma charakterystycznych dla zwykłego bambusa śladów po rocznych przyrostach i wygląda jak deska z litego drewna – zachowując przy tym ogromną twardość i stabilność. Deskę

taką można z powodzeniem odnawiać czyli szlifować, cyklinować a następnie lakierować lub olejować.

– horyzontalny (szerokie lamelki),
– wertykalny (wąskie lamelki),
– prasowany (rozmyta struktura)

prasowany5_b
prasowany1_b
prasowany3_b