ZADZWOŃ: 798 843 598

Montaż schodów

Schody to nie tylko element konstrukcyjny budynku, który posiada piętra, to także niezwykle istotny komponent wizerunku domu. Schody z drewna mogą znacznie uatrakcyjniać estetyczny wygląd całości. Oczywiście ich główną funkcją jest ta użytkowa, bardzo ważne jest, aby schody były bezpieczne i komfortowe dla domowników. Oprócz prawidłowej konstrukcji i technologii wykonania, drewniane schody są bardzo przyjazne dla człowieka, gdyż wykonuje się je z doskonale ekologicznego materiału. Najczęściej spotyka się schody, których całość wykonano z drewna oraz te o szkielecie betonowym, zabudowane drewnem.

Rodzaj konstrukcji schodów drewnianych należy dostosować do ogólnej aranżacji domu oraz możliwości przestrzennych. Wyróżniamy schody drewniane:

  • wachlarzowe – stopnie tych schodów mają kształt trapezu i układają się w formie łuku,
  • o konstrukcji kręconej – stopnie spiralnie układają się wokół centralnego słupa,
  • jednobiegowe proste – mają jednakowej szerokości stopnie, które układają się jeden za drugim w linii prostej,
  • dwubiegowe zwykłe – taka konstrukcja składa się z dwóch konstrukcji schodów jednobiegowych ulokowanych w różnych kierunkach, połączonych na półpiętrze spocznikiem,
  • zabiegowe – to schody zbliżone do dwubiegowych, ale zamiast typowego spocznika funkcjonuje tu kilka stopni, które się specjalnie formuje (ich szerokość jest zmienna).

Technika montażu schodów uzależniona jest od  ich konstrukcji, materiałów, z jakich je wykonano oraz możliwości przestrzennych wnętrza  Warto zwrócić uwagę na bardzo wytrzymałe schody betonowe, które zabudowuje się deskami drewnianymi. Zabudowanie może być całkowite, ale deski można także montować tylko na stopniach, na betonowej podstopnicy. Taka konstrukcja jest bezpieczna i solidna, a także wytrzymuje próbę czasu.  Drewniane stopnie przytwierdza się do podłoża za pomocą kleju albo kołków rozporowych. Schody z drewna kręcone wymagają bardziej skomplikowanego montażu. W pierwszym etapie należy prawidłowo zamontować słup centralny, który stanie się elementem nośnym konstrukcji. Ażurowe schody wachlarzowe przytwierdza się do konstrukcji za pomocą śrub rozporowych, natomiast schody policzkowe mocno przykręca się do ściany. 

Mogą Państwo mieć pewność, że nasi specjaliści starannie wykonują swoją pracę. Ze szczególną precyzją dbają o dokładne wykończenie krawędzi desek oraz o przyjemny wizualnie montaż listew przyściennych.