ZADZWOŃ: 798 843 598

Pomiar wilgotności wylewki

Staranny pomiar wilgotności wylewki jest niezwykle istotny. Dzięki niemu możemy podjąć decyzję, czy można od razu przystąpić do kolejnych prac, czy też konieczne będzie osuszanie wylewki. Przed montażem podłogi z drewna nasz pracownik skontroluje wilgotność wylewki przy zastosowaniu metody CM (metoda karbidowa). Pomiary CM wykonuje się przy użyciu higrometru CM. Stopień wilgotności jastrychu odczytuje się z manometru. 

By zmierzyć wilgoć wylewki, wykuwa się młotkiem lub przecinakiem niewielki otwór w jastrychu. Nie wykonuje się tego wiertarką albo podobnym urządzeniem, gdyż wynik wtedy nie będzie miarodajny. Otwór powinien mieć głębokość od 2,5 do 3 cm, podczas gdy całkowita grubość jastrychu wynosi zazwyczaj 5 cm. Materiał pobiera się z dolnej części jastrychu za pomocą metalowej łyżeczki, w następnym etapie jej zawartość się dokładnie rozdrabnia. Prace wykonujemy w gumowych rękawiczkach. Odmierza się 20 g pyłu, który umieszczamy się w specjalnej stalowej butli, wraz z próbką karbidu w szklanej ampułce wraz z metalowymi kulkami. Następnie butlę szczelnie zamykamy i potrząsamy nią około 2 do 3 minut. Metalowe kulki tłuką ampułkę z karbidem i następuje reakcja chemiczna, po 20 minutach można odczytać wynik. Inną metodą pomiaru wilgotności jest ta, w której posługujemy się wagosuszarkami i miernikiem elektronicznym GANN. 

Gdy wynik pomiaru wilgotności wylewki będzie zbyt wysoki, należy chemicznie odciąć wilgoć lub też postawić w pomieszczeniu osuszacze, dzięki czemu podkład uzyska pożądany stopień wilgotności.